Vishay/Vitramon VJ0805D2R0BXXAP
VJ0805D2R0BXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R0BXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R0BXXAP.pdf
Availability of VJ0805D2R0BXXAP
QUANTITY
VJ0805D2R0BXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R0BXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R0BXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R0BXXAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R0BXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R0BXXAP Details Description
Related parts for VJ0805D2R0BXXAP
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 5/8 BK 150' datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf