TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF11HE
D38999/26FF11HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FF11HE.pdf
Availability of D38999/26FF11HE
QUANTITY
D38999/26FF11HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11HE
Related LinksD38999/, D38999/26FF11HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF11HE Details Description
Related parts for D38999/26FF11HE
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 7MM datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 2220 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/3.3V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf