TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF11PE-LC
D38999/26FF11PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FF11PE-LC.pdf
Availability of D38999/26FF11PE-LC
QUANTITY
D38999/26FF11PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FF11PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF11PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26FF11PE-LC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC RECEIVER 4MBPS IRDA IR 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf