Souriau Connection Technology D38999/26FF11PNL
D38999/26FF11PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FF11PNL.pdf
Availability of D38999/26FF11PNL
QUANTITY
D38999/26FF11PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FF11PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FF11PNL Details Description
Related parts for D38999/26FF11PNL
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:18 250MHZ 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T STEEL LUG datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO216 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 10A datasheet.pdf