TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF32JE
D38999/26FF32JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF32JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FF32JE.pdf
Availability of D38999/26FF32JE
QUANTITY
D38999/26FF32JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF32JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF32JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF32JE
Related LinksD38999/, D38999/26FF32JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF32JE Details Description
Related parts for D38999/26FF32JE
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AMP PACE CONN 18POS 100X200C/L datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2X2 10UMAX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 14BIT 16SSOP datasheet.pdf
HEADER DUAL 50POS .1" SMD datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 4A datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf