Souriau Connection Technology D38999/26FF32PB
D38999/26FF32PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF32PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FF32PB.pdf
Availability of D38999/26FF32PB
QUANTITY
D38999/26FF32PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF32PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF32PB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF32PB
Related LinksD38999/, D38999/26FF32PB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FF32PB Details Description
Related parts for D38999/26FF32PB
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 11POS PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 35DEG 7POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A IPAK datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf