TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF32SD-LC
D38999/26FF32SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF32SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FF32SD-LC.pdf
Availability of D38999/26FF32SD-LC
QUANTITY
D38999/26FF32SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF32SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF32SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF32SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FF32SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF32SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26FF32SD-LC
CONN BACKSHELL DB15 DIE CAST datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS VL SERIES datasheet.pdf
TERM STRIP MARKER HOLDER datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 64CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL CRIMP W/DIE FOR COAX datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DQFN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf