TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF32SD-LC
D38999/26FF32SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF32SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FF32SD-LC.pdf
Availability of D38999/26FF32SD-LC
QUANTITY
D38999/26FF32SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF32SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF32SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF32SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FF32SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF32SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26FF32SD-LC
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 28BIT 160-TFBGA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 100A BI MOD datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD ST 2.5 144 CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 7.5A 12.6 MOHM SMD datasheet.pdf