Fairchild Semiconductor FQD6P25TF
FQD6P25TF picture photo
Mfg. Part Number
FQD6P25TF
Brief Description
MOSFET P-CH 250V 4.7A DPAK
Datasheet Download
FQD6P25TF.pdf
Availability of FQD6P25TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQD6P25TF Order Process
Ship out your order
Specifications of FQD6P25TF
Internal Part NumberEIS-FQD6P25TF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.1 Ohm @ 2.35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs27nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds780pF @ 25V
Power - Max2.5W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQD6P25TF
Related LinksFQD6, FQD6P25TF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQD6P25TF Details Description
Related parts for FQD6P25TF
DSUB CABL-AMM25G/ AE25G / X datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 5X6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW INTERFACE QFN datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf