Amphenol Aerospace Operations D38999/26FF35AN
D38999/26FF35AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF35AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26FF35AN.pdf
Availability of D38999/26FF35AN
QUANTITY
D38999/26FF35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF35AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF35AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF35AN
Related LinksD38999/, D38999/26FF35AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FF35AN Details Description
Related parts for D38999/26FF35AN
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
TRANS PNP 230V 15A TO247 datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 2SMD GW datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIR COUPLER 20.3DB 848MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 200W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603 datasheet.pdf
HRDWR SLV BRASS PLATED 100 PCS datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HYBRID 15V 8A datasheet.pdf