TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11AD
D38999/26FG11AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11AD
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG11AD.pdf
Availability of D38999/26FG11AD
QUANTITY
D38999/26FG11AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11AD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11AD
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11AD
Related LinksD38999/, D38999/26FG11AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11AD Details Description
Related parts for D38999/26FG11AD
FIXED IND 2.7UH 940MA 260 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.5A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 48.179K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf