TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11HN
D38999/26FG11HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG11HN.pdf
Availability of D38999/26FG11HN
QUANTITY
D38999/26FG11HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11HN
Related LinksD38999/, D38999/26FG11HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11HN Details Description
Related parts for D38999/26FG11HN
FAN AXIAL 79.8X41.8MM 48V SD48B2 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3 OHM 0804 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K RHEO 8DFN datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 15NS 28-DIP datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 256M 2.5NS 84WBGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 25A TO252 datasheet.pdf
BOX ALUM PURPLE 4.71"L X 3.7"W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf