TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11PE
D38999/26FG11PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG11PE.pdf
Availability of D38999/26FG11PE
QUANTITY
D38999/26FG11PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11PE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11PE
Related LinksD38999/, D38999/26FG11PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11PE Details Description
Related parts for D38999/26FG11PE
IDC CABLE-ASR64G/ AE64M / ASR64G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 1.5KW 400V datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN IDC 12POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
Virte -E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf