TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16HC
D38999/26FG16HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG16HC.pdf
Availability of D38999/26FG16HC
QUANTITY
D38999/26FG16HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16HC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16HC
Related LinksD38999/, D38999/26FG16HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16HC Details Description
Related parts for D38999/26FG16HC
RES SMD 681K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
DBL NUT RCPT 7POS FEMALE RA PCB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.715 OHM 1% 5W datasheet.pdf