Yageo RC1206FR-07332RL
RC1206FR-07332RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07332RL
Brief Description
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07332RL.pdf
Availability of RC1206FR-07332RL
QUANTITY
RC1206FR-07332RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07332RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07332RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07332RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07332RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07332RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07332RL
CONN RING 16-22 AWG #6 D-GRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 170M 64-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN JACK 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
750 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK GREY 300V/2 datasheet.pdf