TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16HD
D38999/26FG16HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG16HD.pdf
Availability of D38999/26FG16HD
QUANTITY
D38999/26FG16HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16HD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16HD
Related LinksD38999/, D38999/26FG16HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16HD Details Description
Related parts for D38999/26FG16HD
FIXED IND 11NH 700MA 86 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" TEFLEX TNCM datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
Connector Header 45 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
400 MHz to 2700 MHz Pre-driver RF Amplifier IC datasheet.pdf