Vishay/BCcomponents MKP385620025JPP4T0
MKP385620025JPP4T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385620025JPP4T0
Brief Description
CAP FILM 20UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385620025JPP4T0.pdf
Availability of MKP385620025JPP4T0
QUANTITY
MKP385620025JPP4T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385620025JPP4T0
Internal Part NumberEIS-MKP385620025JPP4T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package91
Packaging*
Capacitance20µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385620025JPP4T0
Related LinksMKP385620, MKP385620025JPP4T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385620025JPP4T0 Details Description
Related parts for MKP385620025JPP4T0
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 8A 72VAC 60VDC 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf