Yageo RT0603FRE0761K9L
RT0603FRE0761K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0761K9L
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0761K9L.pdf
Availability of RT0603FRE0761K9L
QUANTITY
RT0603FRE0761K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0761K9L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0761K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0761K9L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0761K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0761K9L Details Description
Related parts for RT0603FRE0761K9L
IC OFFLINE SWIT PWM OTP HV TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
MOD FILTER LINE BACKPACK STD 6A datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 2.9A 8MM datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
4X PCIE CABLE ASSEMBLY - 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 301K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf