TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG16PE-LC
D38999/26FG16PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG16PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG16PE-LC.pdf
Availability of D38999/26FG16PE-LC
QUANTITY
D38999/26FG16PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG16PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG16PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG16PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG16PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG16PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG16PE-LC
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
I-O-I datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65581 datasheet.pdf
CIR 3C 3#12 FR PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf