Riedon PF2205-510RF1
PF2205-510RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-510RF1
Brief Description
RES 510 OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-510RF1.pdf
Availability of PF2205-510RF1
QUANTITY
PF2205-510RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-510RF1
Internal Part NumberEIS-PF2205-510RF1
PackagingTube
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-510RF1
Related LinksPF2205, PF2205-510RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-510RF1 Details Description
Related parts for PF2205-510RF1
CABLE R/A STEREO PLUG-STRIP 12FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 20V SOD323 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf