TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39HN
D38999/26FG39HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG39HN.pdf
Availability of D38999/26FG39HN
QUANTITY
D38999/26FG39HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39HN
Related LinksD38999/, D38999/26FG39HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39HN Details Description
Related parts for D38999/26FG39HN
MATRIX CARD FOR HI-LO PROG datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA 6-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20DSBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 385MA 625 MOHM datasheet.pdf
HIGH VOLTAGE 30AMPS DPDT 24VDC datasheet.pdf