TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39JN
D38999/26FG39JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FG39JN.pdf
Availability of D38999/26FG39JN
QUANTITY
D38999/26FG39JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39JN
Related LinksD38999/, D38999/26FG39JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39JN Details Description
Related parts for D38999/26FG39JN
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
FERRULE KIT FOR PBJ 126U CABLE datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 X/GREEN/X DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 6 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN 21POS FML PC PNL DIN41617 datasheet.pdf