Panasonic Electronic Components ERG-1SJ183
ERG-1SJ183 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ183
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ183.pdf
Availability of ERG-1SJ183
QUANTITY
ERG-1SJ183 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ183
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ183
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ183
Related LinksERG-1, ERG-1SJ183 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ183 Details Description
Related parts for ERG-1SJ183
CONN PLUG 2POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.14K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CLEAN CUT 1/8" BLACK 100' datasheet.pdf
LABEL DISPENSER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
FERRITE CORE P 400NH N48 datasheet.pdf
CONN HEADER IDC SMD 30GOLD datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 2POS SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf