TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39SD-LC
D38999/26FG39SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG39SD-LC.pdf
Availability of D38999/26FG39SD-LC
QUANTITY
D38999/26FG39SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39SD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG39SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG39SD-LC
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
RES MO 1W 20K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 172K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf