TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39SE
D38999/26FG39SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FG39SE.pdf
Availability of D38999/26FG39SE
QUANTITY
D38999/26FG39SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39SE
Related LinksD38999/, D38999/26FG39SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39SE Details Description
Related parts for D38999/26FG39SE
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
WIRE TRACR PROF OPN TRCR SYS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-MSOP datasheet.pdf
SCR MOD PWR-BLK 1600V 90A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 16V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 2M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH VERT SS 3/4NPT MNT datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf