CUI Inc. ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1
ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1 picture photo
Mfg. Part Number
ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W
Datasheet Download
ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1.pdf
Availability of ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1
QUANTITY
ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1
Internal Part NumberEIS-ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationETSA 40W UD Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA 40W-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.4mm I.D. x 6.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.97" L x 1.88" W x 1.11" H (75.5mm x 47.8mm x 28.2mm)
ApprovalscULus, GS
Power (Watts) - Max40W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1
Related LinksETSA190210UD, ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1 Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1 Details Description
Related parts for ETSA190210UDC-P16P-SZ-C1
IC Z8 GP MCU 32K OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADV7513 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf