TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG41JB
D38999/26FG41JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FG41JB.pdf
Availability of D38999/26FG41JB
QUANTITY
D38999/26FG41JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41JB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41JB
Related LinksD38999/, D38999/26FG41JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG41JB Details Description
Related parts for D38999/26FG41JB
CABLE CLAMP NATURAL 1/2X1/2"DIA datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6669 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 2A TP datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 60PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf