TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG41PB-LC
D38999/26FG41PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41PB-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG41PB-LC.pdf
Availability of D38999/26FG41PB-LC
QUANTITY
D38999/26FG41PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41PB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG41PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG41PB-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG41PB-LC
JUMPER-H2730TR/C2040W/H2730TR 6" datasheet.pdf
IC DIFF CLOCK SYNTH/DRVR 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LEVEL TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 65.8"L X 36"W datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 1.3W DO41 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO214AC datasheet.pdf