TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG41SA-LC
D38999/26FG41SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG41SA-LC.pdf
Availability of D38999/26FG41SA-LC
QUANTITY
D38999/26FG41SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG41SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG41SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG41SA-LC
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 810MA 160 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4.5-20PF 25V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 4.2A datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 4CH 20-TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
1.25MM F/F 20POS 32AWG 300MM datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
TV 53C 40#22D 9#16 4#12 SKT datasheet.pdf
16 V Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf