TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG41SA-LC
D38999/26FG41SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG41SA-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG41SA-LC.pdf
Availability of D38999/26FG41SA-LC
QUANTITY
D38999/26FG41SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG41SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG41SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG41SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG41SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG41SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG41SA-LC
FIXED IND 27UH 620MA 522 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
20M CAKA HIGH FLEXPWR CABLE-EU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf