TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH21AE
D38999/26FH21AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH21AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FH21AE.pdf
Availability of D38999/26FH21AE
QUANTITY
D38999/26FH21AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH21AE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH21AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH21AE
Related LinksD38999/, D38999/26FH21AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH21AE Details Description
Related parts for D38999/26FH21AE
IC VREF SHUNT 4.01V SOT223 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 100MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 7MM RND LENS 9.0" datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf