ITT Cannon, LLC D38999/26FH21JD
D38999/26FH21JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH21JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
D38999/26FH21JD.pdf
Availability of D38999/26FH21JD
QUANTITY
D38999/26FH21JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH21JD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH21JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH21JD
Related LinksD38999/, D38999/26FH21JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26FH21JD Details Description
Related parts for D38999/26FH21JD
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC16S/AE16M/HKC16S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 3.3V 2W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf