TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH53HB
D38999/26FH53HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH53HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FH53HB.pdf
Availability of D38999/26FH53HB
QUANTITY
D38999/26FH53HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH53HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH53HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH53HB
Related LinksD38999/, D38999/26FH53HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH53HB Details Description
Related parts for D38999/26FH53HB
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES 1.60K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PWM 20TSSOP datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM VIRTEX-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf