TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH53HN
D38999/26FH53HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH53HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FH53HN.pdf
Availability of D38999/26FH53HN
QUANTITY
D38999/26FH53HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH53HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH53HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH53HN
Related LinksD38999/, D38999/26FH53HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH53HN Details Description
Related parts for D38999/26FH53HN
FAN AXIAL 60X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040N/H2730TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 20MA SC82AB datasheet.pdf
CABLE TIE #8 SCREW MOUNT WR datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
POSITION SENSOR 7/8 SINGLE TURN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X8R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf