TE Connectivity Raychem Circuit Protection TR250-080U
TR250-080U picture photo
Mfg. Part Number
TR250-080U
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH 0.080A HOLD UNENCAPS
Datasheet Download
TR250-080U.pdf
Availability of TR250-080U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR250-080U Order Process
Ship out your order
Specifications of TR250-080U
Internal Part NumberEIS-TR250-080U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)80mA
Current - Trip (It)-
R Min/Max14.00 ~ 20.00 Ohm
Time to Trip3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR250-080U
Related LinksTR250, TR250-080U Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TR250-080U Details Description
Related parts for TR250-080U
CONN HDR BRKWAY 36POS 2MM 30GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 7PIN NICKEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 460UF 125V QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC MONO MULTIVIBRATOR TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TGON 805,A0 152MM X 152MM datasheet.pdf