Bel Fuse Inc. SQ48T04120-NBB0
SQ48T04120-NBB0 picture photo
Mfg. Part Number
SQ48T04120-NBB0
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 48W
Datasheet Download
SQ48T04120-NBB0.pdf
Availability of SQ48T04120-NBB0
QUANTITY
SQ48T04120-NBB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQ48T04120-NBB0
Internal Part NumberEIS-SQ48T04120-NBB0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSemiQ™ SQ48
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series48W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.8mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max48W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQ48T04120-NBB0
Related LinksSQ48T04, SQ48T04120-NBB0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQ48T04120-NBB0 Details Description
Related parts for SQ48T04120-NBB0
RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
IC PROXIMITY SWITCH 8DSO datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 800V FO-T-A datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 500MA 286 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT PRESS-TO-TEST datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf