Souriau Connection Technology D38999/26FH53PNL
D38999/26FH53PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH53PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FH53PNL.pdf
Availability of D38999/26FH53PNL
QUANTITY
D38999/26FH53PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH53PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH53PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH53PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FH53PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FH53PNL Details Description
Related parts for D38999/26FH53PNL
TRIPLE BANANA JACK W/MT BASE RED datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 18" datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 570MA 690 MOHM datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.150" SG datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE OR TOP ENTRY SZB6 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf