ITT Cannon, LLC D38999/26FH55BN
D38999/26FH55BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH55BN
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FH55BN.pdf
Availability of D38999/26FH55BN
QUANTITY
D38999/26FH55BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH55BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH55BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH55BN
Related LinksD38999/, D38999/26FH55BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26FH55BN Details Description
Related parts for D38999/26FH55BN
CABLE KEYBOARD USB 2.5M 12/2200 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO263AB datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 25PPM datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 1.1 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F PC TIN datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf