TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH55SA-LC
D38999/26FH55SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH55SA-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FH55SA-LC.pdf
Availability of D38999/26FH55SA-LC
QUANTITY
D38999/26FH55SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH55SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH55SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH55SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FH55SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH55SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26FH55SA-LC
FIXED IND 390UH 2.4A 112 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
END BRACKET TERM BLOCK SNAP ON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 75POS datasheet.pdf