Souriau Connection Technology D38999/26FH55SB
D38999/26FH55SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH55SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FH55SB.pdf
Availability of D38999/26FH55SB
QUANTITY
D38999/26FH55SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH55SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH55SB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH55SB
Related LinksD38999/, D38999/26FH55SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FH55SB Details Description
Related parts for D38999/26FH55SB
JACK PLUG/RTANG BANANA 48" BLK datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/64" 5.71" datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 105POS SMD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 1POS+1GROUND SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf