Vishay/Dale RWR80S61R9FSBSL
RWR80S61R9FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S61R9FSBSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S61R9FSBSL.pdf
Availability of RWR80S61R9FSBSL
QUANTITY
RWR80S61R9FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S61R9FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S61R9FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S61R9FSBSL
Related LinksRWR80S6, RWR80S61R9FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S61R9FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S61R9FSBSL
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80MSPS 64VQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 220V datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5 VDC OUT 1PHASE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 10.16MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
1X4 CAGE ASSEMBLY THRU BEZEL W datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE FAST REC 1000V 60A SOT227 datasheet.pdf