TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ19JA
D38999/26FJ19JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ19JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ19JA.pdf
Availability of D38999/26FJ19JA
QUANTITY
D38999/26FJ19JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ19JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ19JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ19JA
Related LinksD38999/, D38999/26FJ19JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ19JA Details Description
Related parts for D38999/26FJ19JA
IC ADC 4 1/2DGT BCD 64-MQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.2V OUT 165W REMOTE datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 250V SB WOUND FORM 3AB 25A datasheet.pdf
RES SMD 1.666K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LED COB WHT 4000K 2STEP 90CRI datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf