TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ24JE
D38999/26FJ24JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ24JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ24JE.pdf
Availability of D38999/26FJ24JE
QUANTITY
D38999/26FJ24JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ24JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ24JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ24JE
Related LinksD38999/, D38999/26FJ24JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ24JE Details Description
Related parts for D38999/26FJ24JE
RES SMD 102K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
WS02-CFSC1-JV3 datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED COB CXB1304 5000K WHT SMD datasheet.pdf
RFM22 SHIELD - 434MHZ datasheet.pdf