TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ24JN
D38999/26FJ24JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ24JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ24JN.pdf
Availability of D38999/26FJ24JN
QUANTITY
D38999/26FJ24JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ24JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ24JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ24JN
Related LinksD38999/, D38999/26FJ24JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ24JN Details Description
Related parts for D38999/26FJ24JN
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
UMMYQ-0750-1500-A datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
2200UF 25V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf