TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ24PE-LC
D38999/26FJ24PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ24PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FJ24PE-LC.pdf
Availability of D38999/26FJ24PE-LC
QUANTITY
D38999/26FJ24PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ24PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ24PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ24PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FJ24PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ24PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26FJ24PE-LC
CONN RCPT .100" 50POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 14TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 140A TO263-7 datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR LASER 50M NPN 10-30VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PRESSIN TOOL FOR ZQFSP+ THML 2X1 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC 5DSBGA datasheet.pdf