Souriau Connection Technology D38999/26FJ29PCL
D38999/26FJ29PCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ29PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ29PCL.pdf
Availability of D38999/26FJ29PCL
QUANTITY
D38999/26FJ29PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ29PCL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ29PCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ29PCL
Related LinksD38999/2, D38999/26FJ29PCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FJ29PCL Details Description
Related parts for D38999/26FJ29PCL
RELAY SSR 125A 480VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC STAND-ALONE CAN CTRLR 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 42A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf