TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ29SE-LC
D38999/26FJ29SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ29SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ29SE-LC.pdf
Availability of D38999/26FJ29SE-LC
QUANTITY
D38999/26FJ29SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ29SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ29SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ29SE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FJ29SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ29SE-LC Details Description
Related parts for D38999/26FJ29SE-LC
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8KB 20QFN datasheet.pdf
CONN RING CIRC 10-12AWG #10 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf