TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ43AA
D38999/26FJ43AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FJ43AA.pdf
Availability of D38999/26FJ43AA
QUANTITY
D38999/26FJ43AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ43AA
Related LinksD38999/, D38999/26FJ43AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ43AA Details Description
Related parts for D38999/26FJ43AA
FERRULE INS VNL AWG24 VIO 15/32" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 160VC SMB datasheet.pdf
OSC VCXO 160.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf