TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ43HE
D38999/26FJ43HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FJ43HE.pdf
Availability of D38999/26FJ43HE
QUANTITY
D38999/26FJ43HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ43HE
Related LinksD38999/, D38999/26FJ43HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ43HE Details Description
Related parts for D38999/26FJ43HE
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 40A 8HVSON datasheet.pdf
CONN HDR 2MM TIN 13POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
SWITCH BLOCK DPST-NO 10A datasheet.pdf
RES 249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
120MM FAN FILTER MEDIA 45PPM datasheet.pdf
SENSOR PRES 25MBAR DIFF 5V DIP datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220F datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf