TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ43JN
D38999/26FJ43JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ43JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FJ43JN.pdf
Availability of D38999/26FJ43JN
QUANTITY
D38999/26FJ43JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ43JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ43JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C